Programs for SEAMUS 2018

CONCERT: Two  |  Three  |  Four  |  Five  |  Six  |  Seven  |  Eight  |  Nine  | Ten
Listening Room  |  Papers, Presentations, and Workshops

DOWNLOAD Digital Program PDF

Concert 1
Thursday, March 29, 10:30 a.m.-12:30 p.m.
Thelma Schnitzer Hall at the School of Music (163)
Apop Isaac Schankler
Almost Yunze Mu
On the Ends of Good and Evil Daniel Sitler
Iridescent Wenge Fugue Stephen Weigel
Seven, Fixed Media for Seven Channels Niloufar Iravani
Pivot Dan VanHassel
Maybe Metaphors Are Easier A.D. Carson and Ryan Maguire
Rust Eli Stine
Unboxing Helena Fernanda Navarro
Roh. Leo (Hyun Jung) Chang
“Red” for Csound, Vocaloid and Elaine Joseph Chen
Chief Sky Israel Neuman
Verdacht Seth Thorn
Concert 2
Thursday, March 29, 1:30 p.m.-3:30 p.m.
Aasen-Hull Hall at the School of Music (190)
Étude No.1, for Curve Nathan Asman
The Curved Line in the Garden Samuel Vaughn
Some Writings of Spring Julius Bucsis
Ecosystemic Improvisation
System No. 3
Michael Musick
The Warmth of the Nebula Annie Hui-Hsin Hsieh
A Strange Diversion Brian Belet and Stephen Ruppenthal
Subsong Caroline Miller
Transmission I Sunglae Park
Wu Ren Kan Ji Tao Li
When Rooms Were Rung Kramer Elwell
Saudade Study Nathan Edwards
Concert 3
Thursday, March 29, 3:30 p.m.-5:30 p.m.
Thelma Schnitzer Hall at the School of Music (163)
Channeling Rachmaninoff Steve Joslin
ERRAI Ewa Trebacz
Skeuomorph No. 2 Paul Thomas
Vortex David Dow
Mandala  J. Cecilia Wu
Plurality Spring Simon Hutchinson and
Paul Turowski
A Coarse Morning Carter Rice
Hassle-Free Packaging Martim Galvão
Transmission I Sunglae Park
…a darker dawn Jacob Sudol
Glass (excerpts) Kate Ladenheim and
Peter Van Zandt Lane
In His Hands Lucas Smith
Turning and Turning in
the Widening Gyre
Charles Mason
Concert 4
Thursday, March 29, 7:30 p.m.-9:30 p.m.
Aasen-Hull Hall at the School of Music (190)
Sarin Benjamin Damann and
Autumn Frykholm
As the Flames Grow Higher Patrick Reed
Dreams Unwind Brian Sears
Fake News Mark Phillips
Electronic Etude No. 1 Ben Robichaux
isolated-disintegrated* Ania Sundstrom
Deep Pocket Music James Caldwell
Medical Text p.57 Nathan Haering
Black Ice Maggi Payne
¡Carnaval del Diablo!
matachinesque ritual
Felipe Tovar-Henao
Concert 5
Thursday, March 29, 10:00 p.m.-11:30 p.m. (Late-night)
Room 172 at the School of Music
Improvisations 2018 Michael Wittgraf
Peaceful Jesse Guessford
Teka-Mori Aurie Hsu and Steven Kemper
Fragmented Realities Mnemosyne Quartet
Concert 6
Friday, March 30, 11:00 a.m.-1:00 p.m.
Aasen-Hull Hall at the School of Music (190)
unFamiliar Zachary Boyt
CODE APTITUDE Sean Russell Hallowell
050517_Silo William Morrison
Behind the Back Timothy Roy
Err29-KB98712 JP Lempke
Guitar Construction #3: Hg-Cr-As David Gedosh
Pipe Duet Hua Sun and Jinshuo Feng
what I am not Heather Stebbins
hatch Christopher LaRosa
Tempest in a Teakettle Kyle Vanderburg
Hipster Hunter Chad Powers
Karma is a Cruel Mistress Brad Decker
Concert 7
Friday March 30, 2:00 p.m.-4:00 p.m.
Thelma Schnitzer Hall at the School of Music (163)
Striate Timothy Page
Vesper Carolyn Borcherding
in surge Rob Seaback
Amygdala Miguel Espinel
The Mirror Jose Martinez
Within, Above and Beyond Russell Pinkston
in excess Robert McClure
The Fiction of Time Destroyed Louis Goldford
Photosynthesis Chet Udell
Distension Andrew Babcock
Ouroboros Chris Ozley
Concert 8
SEAMUS Award Recipient and Performer-curated Concert
Friday, March 30, 4:30 p.m.-6:30 p.m.
Aasen-Hull Hall at the School of Music (190)
featuring Transient Canvas and SEAMUS Award Recipient Scott A. Wyatt
Exergy Bubblebath Peter Van Zandt Lane
Year Without a Summer Kirsten Volness
Branches David Ibbett
solm Mischa Salkind-Pearl
Epidermis Dan VanHassel
In the Arms of Peril Scott A. Wyatt
On a Roll (2004) Scott A. Wyatt
Time Mark Scott A. Wyatt
Concert 10
Saturday, March 31, 10:30 a.m.-12:30 p.m.
Aasen-Hull Hall at the School of Music (190)
Wimal Christopher Jette
only through fractures may light shine Christopher Poovey
…a handful of dust Ben Fuhrman
Exile G. Blake Harrison-Lane
Spirit of Sword Mengjie Qi
As a Kind of Knowing Eric Chasalow
Tomorrow, When I Grow Up:
i. the empties
Becky Brown
Home (Breath Replaced) Tom Williams
Dirt Robin Cox
Concert 11
Saturday, March 31, 2:00 p.m.-4:00 p.m.
Thelma Schnitzer Hall at the School of Music (163)
Ivana Kupala Olga Oseth
Re:Cursive Phillip Sink
SID 6581 Aaron Hynds
Light Angle Sieve Jonathan Wilson and Timothy David Orme
Origin Fang Wan
— chi Akiko Hatakeyama
The Frost Performs its Secret Ministry Scott Miller, Mark Zaki (video)
Short Ride in a Used ’98 Honda Eli Fieldsteel
The Beautiful Feather Mei-ling Lee and Jefferson Goolsby
Ljos Brian Topp
Capsule Jeffrey Hass
Concert 12
Saturday, March 31, 7:30 p.m.-9:30
Aasen-Hull Hall at the School of Music (190)
Peony Garden Chi Wang
Inharmonic Fantasy No. 4 Hubert Howe
Red Plastic Bell Abstract Andrew Walters
Polyvalence I Mikel Kuehn
 canzona quello non è là Mark Zaki
Liquid Desires Reborn Michael Pounds
Train of Thoughts Kyong Mee Choi
Chasing Alse Young John Thompson
Two-way Song Eric Lyon
Sisyphus in Situ Paul Koonce
Mosaicing Panayiotis Kokoras

Installations and Listening Room

I/O (…a manifesto, a lecture,
an interview…)
William Price
Church of the Broken God Seiyoung Jang
Radio Click Suite Dave O Mahony
Leave No Trace Sean Peuquet
Critical Tension Mitch Weakley
Metamorphose  Mei-ling Lee and Jefferson Goolsby
Miniature opera project #1:
UNKNOWN, a journey
Marco Buongiorno Nardelli,
Ken Eklund and Franklin Cerasoli

Papers, Presentations, and Workshops

Friday, March 30
Workshop: 9:00-10:30 a.m., School of Music, 167
Building Mini Synthesizers Douglas Geers
Paper Presentations: 9:00-10:30 a.m., School of Music, Beall Concert Hall
AEMI: The Actuated
Embedded Musical Instrument
Nick Hwang
Texture, Materiality, and Sensation in the Digital Production of Electronic
Dance Music Subgenres
Caroline Miller
Saturday, March 31
Paper Presentations: 9:00-10:30 a.m., School of Music, Beall Concert Hall
Why SEAMUS?: a grumpy ol’ man’s rant on the future of our organization Stephen David Beck
What is Wrong with This Picture? Considering Issues of Gender and Ethnicity within SEAMUS Panel: Linda Antas, Kyong Mee Choi, and Maggi Payne, moderated by Douglas Geers
Surrendering Your Art: Interdisciplinary Collaboration within an Artist Collective Jon Bellona, John Park, Brad Garner and Jeremy Schropp